Про проект

     

     Що таке бюджет участі?

♦ Бюджет участі – демократичний процес, який надає можливість кожному жителю брати участь в розподілі коштів місцевого бюджету через створення проектів для покращення міста та/або голосування за них.

♦ Будь-який житель міста може подати проект, пов’язаний з покращенням життя в місті, взяти участь у конкурсі, перемогти в голосуванні і спостерігати за тим, як його проект реалізують в рамках бюджету.

♦  Пряма участь мешканців у прийнятті рішень, саме вони пропонують та визначають, які роботи та де будуть реалізовані за кошти міського бюджету.

♦ Платформа «Бюджет участі» дозволить вам брати участь в конкурсі, не виходячи з дому: ви можете подати заявку on-line і відслідковувати долю свого проекту прямо на сайті.

♦  Об’єктивна, прозора та зрозуміла система подання пропозицій та визначення пріоритетності робіт для благоустрою вулиці, району, міста.

♦   Досвід спільної проектної роботи для мешканців, депутатів та виконавчих органів.

♦  Регулюється відповідною програмою та положенням міської ради. Обсяг бюджету участі визначається при затверджені міського бюджету та прогнозних макропоказників.

 

Простими словами «бюджет участі» – це можливість громади реалізовувати власні соціальні проекти за бюджетні кошти. У бюджеті міста щороку передбачатимуться гроші на реалізацію громадських проектів – 0,75% від власних доходів. Кожен громадянин може подати свою проектну пропозицію, яка, у разі відповідності всім вимогам, має всі шанси бути реалізованою. Бюджет участі – це унікальна можливість для мешканців міста самостійно визначити, на що саме варто спрямувати бюджетні кошти. Адже у цьому випадку рішення приймає кожен бажаючий (не залежно від віку, статі, професії) та може реалізувати те, що на його думку, необхідно місту Селидове. Головне, щоб вашу ідею підтримала громада.

Ви давно бажаєте, щоб у вашому мікрорайоні з’явився дитячий майданчик чи простір для відпочинку молоді? Мрієте, щоб на вулиці встановили велопарковку, зони відпочинку або маєте інші соціально-важливі ідеї? Тоді бюджет участі – ваш шанс зробити свій внесок у розвиток міста. Ви даєте ідею і її технічне обґрунтування, а реалізовує її міська влада за бюджетні кошти.

     

     Трохи історії

Модель «бюджету участі» виникла у 1987 році. Протягом 10 років вона тестувалася у різних містах Бразилії. У 1997– 2000 рр. ідея участі громадян у розподілі бюджетних коштів поширилася Латинською Америкою, а з 2000 р. – досягла країн Північної Америки, Європи, Африки, Азії та Австралії.

У сусідній Польщі бюджет участі запрацював у 2011, а в Україну поняття прийшло у 2015 році. За підтримки Фундації польсько-української співпраці ПАУСІ у рамках Польсько-Канадської Програми Підтримки Демократії, співфінансованої з програми польської співпраці, на користь розвитку Міністерства закордонних справ РП та канадського Міністерства закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD) міста Чернігів, Черкаси та Полтава запровадили бюджет участі  у рамках Проекту «Партиципаторний бюджет – можливості для підвищення громадської активності і встановлення справжнього партнерства з органами влади». Загалом, бюджет участі практикується більш ніж у 1500 містах на всіх континентах Землі.

В 2016 році «бюджет участі» запроваджений також в місті Київ, Житомир, Краматорськ, Чернівці. Положення про бюджет участі в місті Селидове депутати Селидівської міської ради підтримали на сесії 23 листопада 2016 року.

     

     Як відбувається процес Бюджету участі?

     

     З яких етапів складається процес?

       ►  Подання проектів: 

Автор залишає проектну заявку в електронному або паперовому вигляді. Перед тим, як подати документи, необхідно зібрати підписи осіб, які підтримують означену пропозицію.

       ►  Розгляд iдей:  

Виконавчі органи міської ради розглядають проекти. В цей час автори можуть отримати проект на правку.

       ►  Голосування:  

Жителi мiста голосують онлайн на офіційному сайті міської ради. Автори рекламують та просувають свої проекти, щоб отримати найбiльшу кiлькiсть голосiв.

       ►  Виявлення переможцiв:  

Переможцями можуть бути декiлька проектiв, якщо кошти на їх реалiзацiю менше Бюджету участi.

       ►  Реалiзацiя: 

Мiсто в особi міської ради починає втiлювати iдеї. За цим процесом можна стежити онлайн. День за днем мiсто змiнюється на краще завдяки тобi.

     

     Які проекти можуть бути подані?

 

● благоустрій громадського простору  -  □                        

● ремонт вулиць   -  □

● велоінфраструктура  -  □

● дитячі, спортивні майданчики -  □

● проведення фестивалів, конкурсів  -  □

● вирішення соціально значущих питань   -  □                                        

● інше -  □

 

     

     Як зареєструвати проектну пропозицію?

Насамперед необхідно скласти проектну заявку. Для цього потрібно заповнити відповідний бланк-заявку. У ньому варто вказати наступні дані:

Після цього проектні пропозиції подаються в паперовому вигляді у каб.23 Селидівської міської ради: м.Селидове, вул.Карла Маркса, 8,  або електронному вигляді - надсилаються на e-mail: info@selidovo-rada.gov.ua    

     Етапи перевірки проекту

Після подачі пропозиції заявником, проект проходить перевірку. У разі необхідності та за обов’язкового погодження з автором, до нього можуть вноситися корективи. Далі всі проектні пропозиції, які відповідають вимогам та пройшли верифікацію (перевірку), будуть представлені для голосування громадськості. Важливо те, що власне мешканці міста своїм голосуванням обиратимуть кращі проекти. Після затвердження бюджету міста на наступний рік будуть визначені структурні підрозділи міської ради, відповідальні за  виконання проектів – переможців. Реалізація проектів відбуватиметься протягом 2017 року, проводитиметься контроль за виконанням завдань, а по завершенню буде здійснено публічний звіт. Паралельно реалізації проектів 2017 року, відбуватимуться всі вищеперераховані етапи в рамках бюджету участі на 2018 рік.

     

     Поради від експертів

  1. Щоб реалізувати власну ідею для вдосконалення життя міста в рамках бюджету участі необхідно чітко обрати об’єкт, який можна змінити на краще. Об’єкт необхідно обрати такий, що буде цікавий для більшості жителів міста й не викликатиме супротиву в громаді.
  2. Ідея повинна бути реалістичною, адже міський бюджет завжди обмежений.
  3. Важливим є те, щоб ініціювала ідею не одна людина, а група відповідальних громадян, які вболівають за свій об’єкт чи ініціативу.
  4. Після підготовки проектної пропозиції необхідно переконати жителів міста Селидове, щоб вони підтримали ініціативу на голосуванні.
  5. Необхідно написати у проектній заявці максимальну конкретику, щоб громадяни, які обиратимуть найкращу ідею, чітко бачили результат. Найкращий варіант – візуалізація задуманого (макет, малюнок, ескіз тощо).
  6. Одна заявка – один об’єкт.
  7. Проектна пропозиція повинна бути втілена протягом одного календарного року.
  8. Якщо проектна пропозиція передбачає використання земельної ділянки, то вона має належати до власності територіальної громади міста Селидове.
  9. Реалізація проектної пропозиції можлива лише в тому випадку, якщо вона спрямована на користь всіх селидівчан, а не на конкретну особу.

     

     Як обиратимуться переможці?

За кращі проекти голосуватимуть не депутати, не члени виконкому, а виключно фізичні особи – мешканці міста. Як вже повідомлялося, всі заявки, які відповідатимуть вимогам, будуть розміщені на офіційному сайті. Віддати свій голос селидівчани зможуть під час електронного голосування на сайті. Зареєструйся, вибирай проекти зі списку і голосуй за ті ідеї, які, на твою думку, є найпріорітетнішими для покращення міста.